1-Bedroom Apartment For Sale Euro Residence in Avsallar.100s of properties and projects for sale in Avsallar by IDEAL Real Estate
Why Avsallar properties are popular for home buyers and investors?
1 bedroom Apartment for sale in Euro Residence Avsallar is a district of Alanya, located on the west side, en route to Antalya airport and about 20 km from Alanya city center. It’s a popular area for foreigners to buy property, boasting fantastic beaches, including the famous Incekum with its fine yellow sand and gently sloping sea. Additionally, there’s a weekly fruit and vegetable market, and the city center offers a cozy shopping experience, with various restaurants and amenities nearby.
The properties in Avsallar are situated between the sea and the forest, offering a significant geographical advantage and excellent walking paths. Most properties are located in secure complexes, making it a safe investment. Avsallar is an ideal place for property investment, allowing you to purchase at affordable prices and potentially rent the property while you’re away or live there yourself.
We are building a comfortable and cozy complex for you on the shores of the Mediterranean Sea, surrounded by dense pine forests that fill the air with healing phytoncides, bringing you a sense of peace and serenity.
Here are the features of Euro Residence:
Characteristics of the apartments:
To obtain more information about a 1-bedroom apartment for sale in Euro Residence in Avsallar or other available apartments for sale in Avsallar, please contact us via Whatsapp at +90 506 658 90 90 or email us at info@idealandpartners.com
Our representatives will get in touch with you at the earliest opportunity.
Please contact us for further information.
*These particulars and figures are believed to be correct but their accuracy is not guaranteed nor do they form part of any contract
| Property Name | 1-Bedroom Apartment For Sale Euro Residence in Avsallar RSB |
| Property Type | Apartments |
| Status | New Production |
| Year built | 2024 |
| Country | Turkey |
| City | Alanya |
| Area | Avsallar |
| Distance to Beach | 500 m |
| Distance to City | 500 m |
| Distance to Airport | 45/100 km |
| Distance to Shopping | 100 m |
| Distance to Golf | 100 km |
| Floor Plans | 1+1 |
| Size (m²) | 56 m² |
| Price | €92.000 |